wtorek, 23 lutego 2016

Czym charakteryzują się papużki faliste


Papugi faliste charakteryzują się szczególnie falami jak nazwa wskazuje.


Najbardziej charakteryzują się czarnymi falami na grzbiecie, skrzydłach oraz tyle głowy. Nawet nazwa naszych pupili wskazuje, że są one związane z falami. Nie trudno je rozpoznać, ponieważ są to najmniejsze papugi na świecie. Fale kojarzą się z morzem dlatego też papugi faliste występują w kolorach nadmorskich lub bardzo ciepłych również pasujących do morza lub oceanu.






Widać, że te papużki uwielbiają dziko - nadmorski klimat !!! ;)

Części ciała papużki


Oto 29 części ciała naszego pupila :





1. Czoło
2. Oko
3. Ciemień
4. Okolica potylicy
5. Okolica uszna
6. Kark
7. Szyja
8. Bark
9. Grzbiet
10. Duże pokrywy skrzydłowe
11. Lotki drugorzędne
12. Kuper
13. Lotki pierwszorzędne
14. Pokrywy nadogonowe
15. pokrywy podogonowe
16. Nagawica ( podludzie )
17. Palce, nogi
18. Skok
19. Brzuch
20. Małe pokrywy skrzydłowe
21. Pierś
22. Wole
23. Podgardle
24. Podbródek
25. Szczęka górna
26. Woskówka
27. Szczęka dolna 
28. Język
29. Policzek




Jak rozróżnić wiek papużki


U papużek rozpoznanie wieku jest bardzo proste. Wystarczy popatrzeć na ich oczka.

Jeśli chodzi o młodą papużkę to ma ona całe oczka czarne (dosłownie). Przykład zdj. poniżej (mała papużka) .




Jeśli chodzi o trochę starszą papugę to widać już dookoła jej oczu białe tęczówki (tylko z boku). Przykład zdj. poniżej ( trochę starsza papużka ) .


A teraz konfrontacja, czyli papużka młoda w porównaniu do starszej i czym się one różnią. Przykład zdj. poniżej ( różnice ) .





 Młoda papużka szybciej się oswaja i przyzwyczaja do nas w odróżnieniu od starszej !!! ;)

Choroby występujące u naszych przyjacieli


Oto 7 głównych chorób naszych pupili :

1. Biegunka - Z kup papug robi się papka.

2. Świerzb - Jest koloru białego lub jasno szarego. Wygląda to jak taka narośl. Papuga często drapie się w tym miejscu. Jeżeli by się dobrze przyjrzało tej narośli to dostrzegłoby się małe kanaliki.

3. Wyrywanie piór -  Może być spowodowane małą ilością czasu spędzonego z właścicielami lub osamotnienia. Jeśli u papugi nie widać miejsc po wyrwanych piórach to po prostu przechodzi ona pierzenie ( nie zagraża one papużce ).

4. Przerost dzióba i pazurków - a początku trzeba być pewnym że pazurki przerosły.
Przez pazurek widać naczynko krwionośne. Kiedy około 1 do 2-3 mm jest ono oddalone od końca pazurka- jest to "normalna" długość. Powyżej 3 mm jest to niewielki przerost, a kiedy już papużce te pazurki mocno się zawijają to mamy do czynienia z dużym przerostem, wtedy już trzeba je obciąć.
Pazurki obcina się około 1-2 mm od końca naczynka krwionośnego. Należy uważać aby go nie uszkodzić. Najlepiej jest obcinać pazurki specjalnymi nożyczkami.Jeżeli przypadkowo uszkodzisz naczynka krwionośne i poleci troszeczkę krwi to nie martw się. Papużce nic się nie stanie. Rankę posyp mąka kukurydzianą lub inną tylko nie żytnią i niezawierającą mąkę żytnią. Zmień żerdki na "mniejsze" (o mniejszej średnicy) żeby ptaszek nie zdzierał sobie świeżej ranki.

Co zrobić jak przerośnie dziób?
W takiej sytuacji należy wybrać się do dobrego weterynarza. Jedynie osoba wiedząca jak obciąć dziób ptaka może to robić.

5. Otłuszczenie -  Co trzeba zrobić gdy papuga jest gruba? Na początku trzeba stwierdzić czy ona rzeczywiście ma nadwagę. Do sprawdzenia stanu mostka musimy złapać papużkę w rękę.
Jeżeli stwierdzimy że nasza papuga jest za gruba musimy:
- zmienić dietę- "0" kolb, "0" prosa senegalskiego, ograniczyć do minimum słonecznik, dużo owoców, warzyw i zielenin - tryb życia- dużo ruchu, mało siedzenia w klatce, jeżeli papuga jest oswojona to możemy robić z nią ćwiczenia (nisko nad poduszką zmuszamy papugę żeby machała skrzydłami)
Jeżeli papuga jest za chuda jest to na pewno spowodowane jakąś chorobą.

6. Francuskie pierzenie - Na tą chorobę chorują przeważnie młode ptaki. Jest to choroba zaraźliwa. Ptaszki tracą bardzo dużo piór, które nie odrastają im. Takie duże braki w upierzeniu uniemożliwiają lot. Choroba ta jest nieuleczalna.

7. Piórojady - Pasożyty te bez problemu zauważyć można gołym okiem. Uszkadzają one pióra, które często wtedy wypadają. Powodują także swędzenie. Jeżeli zauważysz piórojada na swojej papudze (przeważnie można je zauważyć na karku, plecach, szyi) powinieneś szybko iść do dobrego weterynarza.

Jak rozróżnić płeć paużek


Rozróżnienie papużek falistych jest bardzo proste! wystarczy popatrzeć na ich noski!

SAMICA wyróżnia się tym, że jej nosek  ociera się o kolory typu : brązowy i pomarańczowy, samica nie jest również jakoś pięknie upierzona. Przykład zdj. poniżej :



SAMIEC wyróżnia się tym, że jego nosek ociera się o kolory typu : niebieski i granatowy, samiec ma również bardziej soczyste barwy niż samica. Przykład zdj. poniżej :




Zarówno SAMIEC jak i SAMICA są przecudne, więc dbajmy o naszych małych przyjaciół !!!

Papuzi "plac zabaw"


Nasi mali pupile uwielbiają się bawić! Więc serdecznie polecam kupno małego placu zabaw, który równi dobrze można samodzielnie zrobić.

Mówiąc "plac zabaw" mam na myśli na przykład zdj. poniżej ( do kupienia) :


Możemy również zrobić im plac zabaw na przykład zdj. poniżej (do zrobienia) :



Dzięki takim rzeczą nasi pierzaści przyjaciele będą mieli dużo zabawy i frajdy !!!



Klatka, jaka najlepsza ?


Klatka to dla papugi miejsce, w którym nie tylko śpi, ale spędza również większą część dnia.

Na przykład gdy jesteśmy w pracy to nie zostawimy naszych pupili samych w domu, puszczonych i nie zamkniętych w swoich domkach. Dlatego spędzają one w klatce większość czasu.

Jak wszystkie stworzenia papugi lubią się bawić, więc nie możemy kupić im małej oraz ciasnej klatki przeznaczonej tylko i wyłącznie do spania lub zostawiania ich tam na noc. Dlatego musimy kupić większą klatkę dla naszych pupili aby mogły one mieć trochę rozrywki gdy nas nie ma.

Wiadomo, że większa klatka jest droższa, ale sądzę, że pierzaści przyjaciele zasługują na trochę luksusu. :)


Ubarwienie papug falistych


Papugi Faliste jak sama nazwa mówi o tym, że mają fale na grzbiecie, głowie i skrzydłach.

Jeśli kupujecie papugę i widzicie, że nie ma ona fal to nie martwcie się może po prostu papużka jest za młoda i dopiero zacznie się pierzyć oraz wtedy osiągnie swoje barwy. Może być też tak, że kupujemy po prostu inny rodzaj papugi czyli mamy taki  "unikat".

Papugi zaczynają mieć soczyste kolory dopiero po roku lub dwóch ;)

"Spacerek" z papużką


Może niektórzy zastanawiają się dlaczego słowo: spacerek, wzięłam w cudzysłów. Zrobiłam to, ponieważ z papugą nie wychodzi się na spacery, a jedynie wychodzi się z nią na dwór aby zażyła kąpieli słonecznej i przewietrzyła się.
Z papużką falistą można zacząć wychodzić na dwór kiedy nie będzie wiał za mocny wiatr i nie będzie za zimno. Trzeba dopilnować żeby nie było mocnych skoków temperatur pomiędzy temperaturą w domu i na zewnątrz.
Zanim wystawisz papugę na balkon lub wyjdziesz z nią na podwórko upewnij się, że klatka jest odpowiednio zabezpieczona. Karmniczki można zawiązać gumką lub kawałkiem sznurka.

Co podawać naszym pupilom, a co im szkodzi ?

Nasza papużka może jeść dużo owoców, warzyw oraz zieleniny takie jak:

*OWOCE:
  jabłko (bez pestek), winogrono (razem z pestkami, bez skórki), gruszka, mandarynka, pomarańcza, arbuz, kiwi, dynia (razem z pestkami), banan, truskawka, malina, wiśnie i czereśnie (bez pestek), agrest, porzeczka, pomidor, cytryna, jarzębina (tylko dojrzałe i przemrożone/wysuszone owoce, możemy zamrozić na zimę)...

*WARZYWA: marchew (możemy podawać całą roślinę), buraki (razem z liśćmi), sałata i kapusta (tylko z własnego ogródka, nie pryskane), brokuły, ogórek (świeży), pietruszka (nie za często),fasola (tylko gotowana), kukurydza, seler,...

*ZIELENINY: mniszek lekarski (mlecz), babka (szeroko- i wąsko listna), kiełki, trawa, gałązki
, koper (nie za dużo)...

Oprócz tego nasi pierzaści przyjaciele mogą jeść :

naturalny jogurt
zwykłe płatki kukurydziane
szyszki
nasiona traw


Naszej papużce może natomiast zaszkodzić :


  • rabarbar
  • avokado
  • orzechy ziemne (arachidowe)
  • mlecz (ten trujący)
  • świeża jarzębina
  • większość kwiatków doniczkowych
  • żółty ser
  • przyprawiane potrawy
  • mleko
  • mięso
  • jedzenie przeznaczone dla innych zwierząt np. dla psa, kota, szynszyla, koszatniczki
  • alkohol
  • zielonki, owoce, warzywa rosnące blisko ulicy i pryskane
  • wszystkie smażone potrawy

Oswajanie papużek


Podczas oswajania naszych pupili panuje jedna zasada : "Nic na siłę"

Jeśli chcemy aby na przykład papuga zaczęła wchodzić nam na palec to nie możemy gonić tej papugi po całej klatce, żeby tylko weszła na ten palec, ponieważ ona może się bać, a my możemy ją zniechęcić i zmienić jej nastawienie do nas po przez zmuszanie ją do tego na co jeszcze nie jest gotowa.

Gdy kupujemy taką papużkę to bierzemy pełną odpowiedzialność za jej zdrowie, a nawet życie. Dlatego nie możemy straszyć nowo kupionych papużek, ponieważ słyszałam historię o papudze, która dostała zawału od straszenia w kilku dniach po kupnie jej. Wiem, że to może wydawać się śmieszne, ale wcale takie nie jest.

Oswajanie naszego pierzastego pupila jest dość trudne, ale gdy będziemy cierpliwi to na pewno się uda :)

Początki

Na początku z papugą jest dość trudno. Czuje się ona nieswojo sama, więc dobrym krokiem jest wzięcie dwóch papug, ponieważ biorąc ją samą oddzielamy ją d stada i papuga czuje się tak jakby jej towarzysze poumierali.

Ale jeśli jednak kupimy dwie papugi to musimy się z tym liczyć, że papuga bardziej będzie się interesować towarzyszem niż nami.

A gdy kupimy jedną to przez jakiś okres czasu będzie się ona czuła nieswojo, ale w końcu nawiąże z nami więź i możemy być z naszym pierzastym pupilem najlepszymi przyjaciółmi.

Jeśli chodzi o zakup takiej papużki to jeśli ją kupujemy to decydujemy się nad pełną opiekę nad tym zwierzęciem na około 10 lat, ponieważ papugi faliste w niewoli dożywają około 13 lat, ale zależy to też od nas ile pożyją. Jeśli będziemy je dobrze traktować i pamiętać o tym, żeby nie dostawały tylko jedzenia ze sklepu, ale również urozmaicone posiłki.

Pamiętajcie o tym!!!!! :)

Witam Was Serdecznie


Witam Was Serdecznie nazywam się Amanda. a tym blogu postanowiłam  napisać wszystko o papużkach falistych, ponieważ sama jestem posiadaczem dwóch. Moje dwa pierzaste pupile zwą się Mini i Pepe. Nadałam im proste i krótkie imiona, ponieważ łatwiej je papużkom zapamiętać. Mini 23 czerwca 2016 roku będzie miała 8 lat. Pepe natomiast 12 kwietnia 2016 roku będzie miał dopiero roczek od urodzenia. Zakupiliśmy go 10 października 2016 roku i przez dobre traktowanie do tej pory nauczył się już wchodzić na palec, poznał wszystkie pokoje na piętrze, przylatuje jak usłyszy swoje imię i kocha marchewkę.

Myślę, że zakup takiej papużki to super rzecz. Nie zajmuje dużo miejsca, nie jest również droga, ale sprawia radość, która nie jest nawet miliony warta. ;)